A peace of my Heart

welcome

Didžiausia vertybė, kurią žmogus gali įgyti, yra stebėjimas, ir jeigu tas retas reiškinys “gyvenimas” verčia jį stebėtis, tuo jis turi ir pasitenkinti. Daugiau niekas jums jau nieko negali duoti ir nereikia nieko daugiau ieškoti. Tai galutinė riba. (Alanas Watsas)

Sokoros sala (Jemenas)


Pastarosiomis dienomis (o gal jau ir ilgiau) mane vis kankina klausimas "kodėl negaliu šiame dienoraštyje (bloge) rašyti atvirai ką galvoju, kaip jaučiuos, ką matau?". Ir priėjau išvados, jog matyt būsiu tas žmogutis, kuriam dienoraštis yra labai asmeninis dalykas ir negaliu juo viešai dalintis. Ėmiau svarstyti kam išvis susikūriau tą tinklaraštį.. :) Ir tada gimė idėja - jog tai puiki priemonė priversti save sužinoti kažką naujo, ieškoti, domėtis, skaityti šaltinius kita kalba, versti (puiki priemonė nepamiršti dar labiau anglų kalbos) ir t.t. Tad būtent tam ir skirsiu savo tinklaraštį - stebėti pasaulį viešai, mokytis ir domėtis ;)

Šiandien benaršydama internete aptikau arabų (!) kalba įdomų puslapį apie įvairiausius dalykus (ačiū "Google'i" už vertėjo pagalbą - kitaip tų papaišymų niekaip nebūčiau įkirtus :D). Tad įkvėpta to puslapio, nutariau aprašyti 10 keisčiausių vietų pasaulyje (pastaruoju metu, mane labai domina visokie top'ai ).

Taigi šiandien noriu papasakoti apie... Sokotros (Socotra) salą.

Sokotra – viena iš unikalių pasaulio vietų, išlaikiusių priešistorės savitumą ir natūralumą iki šių dienų. Tai tarsi prieglobstis nuo civilizuoto pasaulio kasdienybės.
Jemenui priklausanti Sokotros sala yra nutolusi nuo Afrikos krantų apie 250 km. "Eipheba Sakhotora" išvertus iš senosios arabų kalbos reiškia „Laimės sala“. Tai ne tik vienas gražiausių ir unikaliausių gamtos kampelių pasaulyje, bet ir svarbus strateginis bei prekybinis taškas arabų istorijoje. Sokotros krantus skalauja Indijos vandenynas, ji yra maždaug 120 km ilgio ir 40 km pločio. Saloje gyvena apie 40 000 gyventojų, kurie turi savo atskirą kalbą bei savitą kultūrą be Jemeno arabų kalbos ir papročių. Pati Sokotros sala yra daugiau susijusi su Afrikos nei arabiškosiomis tradicijomis. Salos pakrantėse, mažose lūšnelėse, gyvena afrikiečių kilmės žvejai, upių pakrantėse - arabų kilmės klajoklių gentys, o kalnuose, ganydami gyvulius, iš olos į olą keliauja senosios Sokotros giminės palikuonys. Klimatas - švelnus, jūrinis, temperatūra svyruoja nuo 28 iki 38 laipsnių visus metus. Nuo gegužės iki spalio mėnesio pučia stiprūs musonai, o rugsėjo-lapkričio mėnesiais – palyja.

Šiandien sala vis dar negausiai lankoma turistų, tad yra išlaikiusi autentišką žavesį ir labai mažai pasikeitusi nuo tų laikų, kai prieš du tūkstantmečius joje išsilaipino pirmieji keliautojai. Dabar čia atvyksta unikalios floros ir faunos ieškotojai – Sokotroje ypač didelė unikalių augalų, retų paukščių ir vabzdžių įvairovė. Daugiau nei du šimtus augalų ir gyvūnų rūšių galima rasti tik Sokotroje ir niekur kitur pasaulyje. Kraštovaizdis įvairus ir stebina ryškiais kontrastais – nuo žydrų lagūnų iki sniego baltumo smėlio kopų, nuo nykių dykynių iki aukštikalnių pievų Haggier kalnuose.

Sokotros priekrančių vandens pasaulis unikalus savo įvairove. Nardytojai čia gali stebėti rūšis būdingas Okeanijai, Raudonajai jūrai ar Indijos vandenyno pietų archipelagams. Nereikia net akvalangų norint pamatyti morenas, rajas ar didžiulius gruperius bei papūgžuves.
Taigi... Kuo ta sala kitokia. Štai pavyzdėliai.

Grybo formos medis Drakono kraujas (Dracaena cinnabari) atrodo štai taip:


 

Jų forma juos apsaugo nuo stiprių vėjų. Šis medis gyventojams teikia naudą medicinoje (gydo skrandžio problemas), taip pat yra lakų, dažų šaltinis, keramikos gaminiai, puošiami namai, daromi net lūpų dažai!


Kitas neįprastas mums augalas - dykomos rožė (Adenium obesium) - atrodo, lyg būtų pasodinti aukštyn šaknimis, o kamienas primena dramblio koją :) Socotran figmedis (Dorstenia gigas) sausros metu gelbstisi savo kamiene sukauptu vandeniu.Tikriausiai šių augalų autentiškumo išlikimui didelę įtaka  turėjo tai, jog pirmieji asfaltuoti keliai Jemene nutiesti tik prieš 2-3 metus.


Šaltiniai: Augalai Apie šalį6 komentarai (-ų):

Aurelija rašė...

Augalai nesuvokiamo fantastiškumo... Kai pagalvoji... Kokia gyvų organizmų įvairovė mūsų pasaulyje...susisuka galva.
Ačiū

Miele rašė...

Ieškodama nuotraukų susidariau nuomonę, kad ir pati sala nuostabi :) - o jau mūsų akiai neįprasti paplūdimiai...! Jaučiu simpatiją mažai žmogaus rankoms paliestai gamtai ;)

kristi13 rašė...

Fantastiniai medžiai

Neringa rašė...

Kaip įdomu, kaip įdomu!!! Tęsk savo reportažus būtinai. Turiu tarp savo svajonių-norų aplankyti įdomias vietas įrašius Komoro salą. Va šią Sokotros salą, matau, irgi reiks įtraukti. ;)

Neringa rašė...

Na, tai aišku, truputį nusišnekėjau. Ne Komoro salą (nors ir tokia yra), bet Komodo - tą, kur varanai gyvena. :D

Miele rašė...

Sakai Komodo? Hm... Reiks išniukštinėti ir ją ;D

Rašyti komentarą